Speedometer 3.0 Duyuruldu

Kullanıcıların en iyi web tarayıcısının hangisi olduğunu belirlemelerine yardımcı olmak için Apple, Google, Microsoft ve Mozilla, Speedometer 3.0’ın en son sürümünü oluşturmaya yardımcı olmak üzere bir araya geldi. Blink, Gecko ve WebKit olmak üzere üç büyük tarayıcı motorunun ortak çalışmasıyla ortaya çıkan Speedometer 3.0 önceki sürümlerde olduğu gibi (2018’de Speedometer 2 ve 2014’te Speedometer 1), gerçek web sayfalarında kullanıcı etkileşimlerini simüle ederek web uygulaması yanıt verme hızını ölçmek için tasarlanmış durumda.

browserbench.org adresindeki duyuru blog yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

“Bu, Speedometer karşılaştırmasının veya herhangi bir önemli tarayıcı karşılaştırmasının, Blink/V8, Gecko/SpiderMonkey ve WebKit/JavaScriptCore gibi başlıca tarayıcı motorlarının her biri tarafından desteklenen sektörler arası bir iş birliği yoluyla geliştirildiği ilk seferdir.

Speedometer 3’ün birincil hedefi, gerçek dünyadaki Web’i mümkün olduğunca yansıtmaktır, böylece bir tarayıcı, karşılaştırma testindeki puanını iyileştirdiğinde kullanıcılar bundan faydalanır.”

Speedometer 3.0 sürümündeki iyileştirmelerin özeti şu şekilde:

  • Hem senkron hem de asenkron işler için iyileştirilmiş çalışma süresi ölçümü
  • Kullanım istatistiklerine göre güncellenmiş JavaScript kullanıcı arayüzü çerçeveleri
  • Karmaşık DOM (Belge Nesne Modeli) sürümlerinin dahil edilmesi
  • Haber sitelerindeki Tek Sayfa Uygulaması (SPA) içeriğinin performans testi
  • Kanvas oluşturma, grafik oluşturma ve gösterge panosu performans değerlendirmesi
  • JavaScript ve WYSIWYG kod düzenleyici performans değerlendirmesi

Bunlarla ilgili daha fazla teknik ayrıntıyı Google’ın Chromium, Microsoft’un Edge ve Apple’ın WebKit ekiplerinin blog yazılarında bulabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x